środa, 11 marca 2009

"Wzniosły pomnik trwaldszy od spiżu"- Rzym



Rzeźba starożytnego Rzymu

Rzeźba rzymska, jak cała sztuka rzymska, rodziła się dwukrotnie. Pierwszy okres to wpływy etruskie a drugi, to czas związany z przejęciem wielu cennych dzieł greckich po podbojach dokonanych w II w. p.n.e.
Początki rozwoju rzeźby rzymskiej przyjmowane są zazwyczaj na koniec II w. p.n.e. Wytworzone zostały na zapotrzebowanie możnych kolekcjonujących dzieła sztuki. Wraz z uczynieniem z Grecji prowincji pozostającej pod patronatem Rzymu ustalono prawa zapobiegające grabieżom. W Rzymie utworzył się rynek antykwaryczny a dzieła greckich twórców zaczęły osiągać wysokie ceny. Dla zaspokojenia stale rosnącego popytu zaczęto więc wytwarzać kopie mniej lub bardziej wiernie oddające pierwowzory. Początkowo kopie powstawały w warsztatach greckich, później w różnych miastach Azji Mniejszej, w końcu także w samej Italii, szczególnie po odkryciu (w czasach Augusta) dużych złóż marmuru w Carrarze. Kopiowano posągi oraz tworzono z nich całe grupy wzorowane często na pojedynczych postaciach. Rzeźby te służyły przede wszystkim do dekoracji wnętrz i ogrodów. Z wzorowania się na greckiej rzeźbie sakralnej, powstała rzeźba dekoracyjna o tematyce mitologicznej. Kopiści na ogół nie podpisywali swoich dzieł. Znane są tylko niektóre imiona. Do rzeźbiarzy zajmujących się tą dziedziną należeli:
Pazyteles – Grek pracujący na południu Italii w latach
60-40 p.n.e. Jego uczniem był Stephanos, który z kolei wykształcił Menelaosa. Obaj byli Grekami.
Salpion, Sosibos, Pomtion –
Ateńczycy żyjący na przełomie er. Wytwarzali przede wszystkim pięknie rzeźby w formie naczyń, których przeznaczeniem była dekoracja obiektów architektonicznych. Od miejsca ich działalności, rzeźby, fryzy, ołtarze o podobnej w formie dekoracji określane są jako neoattyckie.
Twórczość kopistów wygasła w
II w.
Równolegle do działalności kopistów rozwijały się dwa inne nurty tematyki rzeźbiarskiej:
portret oraz relief historyczny. Obydwa gatunki nie są oczywiście rzymskim pomysłem. Zostały zapożyczone i rozwinięte na wielką skalę w Rzymie
Prawo i organizacja
Prawo rzymskie do dziś zdumiewa doskonałaością. Po raz pierwszy zostało spisane w V wieku p.n.e. Wykryto je wówczas na 12 tablicach, które wystawiono na widok publiczny - tak aby każdy Rzymianin mógł się zapoznać z ich treścią. Potem przez setki lat udoskonalano przepisy prawne. Zostały tak starannie przemyślane, że wciąż wykłada się je przyszłym prawnikom. Zasady prawa rzymskiego stały się podstawą dzisiejszch kodeksów, czyli zbiorów praw. Jakie to zasady ? Na przykład taka, że w sprawie spornej należy wysłuchać obu staron. Inna głosi, że prawo nie działa wstecz- co oznacza, że nie można nikogo karać za czyn, który nie był jeszcze uznany za przestępstwo w chwili popełnienia go. Prawo rzymskie to nie jedyny przykład zdolności organizacyjnych "synów wilczycy". Jak pamiętacie, każde nowe miasto wznoszono według ściśle określionego planu. Kiedy rzymska armia maszerowała przez wrogi teren, na noc budowała zawsze umocniony obóz.

"Złoty wiek" poezjii

Rzymianie przyjeli od Greków teatr, jednak niewiele do niego wnieśli. Natomiast ich dokonania w dziedzinie poezjii i prozy były inponujące.


Horacy(Quintus Horatius Flaccus) urodził się 8 XII 65r. p.n.e. w Wenuzji. Był synem wyzwoleńca. O matce nic nie wiadomo. Jako chłopiec kształcił się w Rzymie przez 10 lat.. Studiował Homera w oryginale, uczył się retoryki. Ojciec z kolei uczył go skomplikowanego życia w skomplikowanej strukturze administracyjnej cesarstwa. Po studiach rzymskich udał się Horacy do Aten, gdzie w nowej Akademii studiował filozofię stoicką i epikurejską. W Grecji wstąpił w szeregi zwolenników Brutusa i Kasjusza, biorąc udział w bitwie pod Filippi w 42r.p.n.e., w której wojska republikanów zostały rozgromione. Po tej klęsce Horacy przez kilka lat nie mógł wrócić do Rzymu. Gdy ogłoszono amnestię wrócił, ale znalazł się w trudnej sytuacji materialnej: ojciec tymczasem zmarł, a majątek skonfiskowano. udało mu się kupić posadę sekretarza u kwestora
i to pozwoliło mu jakoś prosperować i uprawiać poezję. W tym okresie powstały pierwsze jego sławne dzieła Epody i Satyry w których ośmieszał władców i system polityczny. Pisał on w jednej z satyr: "Za wszystkie głupstwa królów płacą ich narody". Jakże ponadczasowe były jego rozważania. O obyczajach w polityce pisał "Cóż po ustawach bez obyczajności w narodzie?". Najsłynniejsze jego dzieła to Pieśni które też czasami nazywa się odami. Ich tematyka jest różnorodna. Spotykamy pieśni biesiadne, miłosne, polityczne, rozważania filozoficzne. Horacy napisał Pieśń stulecia (17 p.n.e.) w związku z uroczystościami rozpoczęcia nowego wieku. W latach 23-14 p.n.e. stworzył dwie księgi listów. Snuje w nich rozważania filozoficzne i literackie. Twórczość Horacego wywarła wpływ na całą późniejszą poezje europejską.

Owidiusz, Publius Ovidius Naso(43 p.n.e.- 7 lub 18 n.e.) Jeden z największych elegików rzymskich. Syn bogatego ekwity z Sulmony. Zrezygnował z kariery urzędniczej i poświęcił się pisarstwu. Należał do młodszego pokolenia twórców augustowskich. Był przyjacielem Horacego. W pierwszym okresie jego twórczości dominowały utwory erotyczne, m.in. tom elegii Amores (Miłostki), podręcznik kosmetyczny De medicamine faciei feminae (O pielęgnowaniu twarzy kobiecej) i Ars amatoria (Sztuka kochania), dziełko dość frywolne . O. W drugiej fazie twórczości poeta podjął wątki mitologiczne, rozwinięte w największych dziełach: Metamorfozach i Fasti (poetyckim kalendarzu świąt rzymskich od stycznia do czerwca). Trzeci okres twórczości obejmuje Żale i Listy z Fontu - zbiory listów poetyckich adresowanych do przyjaciół i wrogów, pisanych z wygnania W 8 n.e. w nieznanych bliżej okolicznościach został wygnany z Rzymu. Do twórczości jego twórczości poważnej zalicza się "Przemiany", "Kalendarz " oraz zaginioną tragedię "Medea". Poza tym napisał wiele utworów, które nie zachowały się do naszych czasów. Zmarł w Tomis prawdopodobnie po 10 latach wygnania w roku 17.

Wergiliusz, Publius Vergilius Maro (70 p.n.e.-19 p.n.e.), uważany jest za największego epika rzymskiego. Urodził się w okolicach dzisiejszej Mantui. Kształcił się w Cremonie i Mediolanie, a następnie wyjechał do Rzymu by studiować retorykę, medycynę i astronomię, które wkrótce porzucił dla filozofii. Pod okiem Parteniosa studiował literaturę grecką. Filozofię natomiast pod kierunkiem epikurejczyka Syrosa. W 42 roku p.n.e., utraciwszy majątek po podziale ziemi przeprowadzonym przez Oktawiana dla weteranów wojny domowej, Wergiliusz udał się do Rzymu. Tam znalazł się w kręgu opiekuna poetów Mecenasa, do którego wprowadził Horacego, który zafascynował Wergiliusza.

Gaius Iulius Caesar, Gajusz Juliusz Cezar, Cezar, ur. 12 lipca 100 p.n.e. (13 lipca 102 r. p.n.e. – koncepcja Mommsena i Diona), zm. 15 marca (idy marcowe) 44 p.n.e.rzymski polityk, wódz, dyktator i pisarz.

źródło : "historia i społeczeństwo, podręcznik dla klasy VI szkoły podstawowej wydawnictwo GWO , wikipedia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz